redakcja_maslow_info_m-thPomysł Masłów Info pojawił się jesienią 2004 roku. Bogusław Krukowski (były Sekretarz Gminy) podjął się wspólnie z Michałem Michtą – (wtedy gimnazjalistą), tworzenia społecznego portalu internetowego Gminy Masłów. Na początku wykorzystano prowadzoną przez Michała amatorską stronę internetową o Domaszowicach, poszerzając informacje na całą gminę. W kolejnym etapie do współpracy dołączyli trzej jego koledzy ze szkoły (Damian Niebudek, Piotr Piróg, Marcin Sztuchlik)

Redakcja Masłów Info

Początkowo celem grupy było założenie niezależnego portalu internetowego. 25 marca 2005 roku powstał portal Masłów Info z adresem: www.maslow.info.pl, którego założeniem jest informowanie mieszkańców gminy o bieżących wydarzeniach w Gminie Masłów, zarówno kulturalnych, rozrywkowych, gospodarczych, jak i politycznych. Młodzież pisze o sprawach, którymi interesują się mieszkańcy, o wydarzeniach mających wpływ na życie naszej gminy. Codziennie portal odwiedza kilka tysięcy osób, nie tylko z naszej gminy czy regionu świętokrzyskiego ale z całej Polski czy z zagranicy.
Portal Masłów Info ma za zadanie promowanie gminy na zewnątrz. Przeprowadzane przez redakcję wywiady z ludźmi znanymi w gminie, cieszą się dużą popularnością. Portal posiada własną, liczącą kilka tysięcy fotografii galerię zdjęć, przede wszystkim przepięknych krajobrazów całej gminy. Grupa Masłów Info jest zapraszana na ważne imprezy, dzięki temu w kilka godzin po danej uroczystości, mieszkańcy mają dostęp do relacji oraz fotografii z niej.
Na stronach www ujęto działalność lokalnych instytucji, szkół, gospodarstw agroturystycznych. Popularnością cieszy się także sonda, w której pojawiają się komentarze do aktualnych wydarzeń. Na forum toczą się dyskusje o sporcie, komunikacji, aktualnych wydarzeniach czy turystyce. Znalazło się także miejsce, gdzie każdy może zamieścić swoje ogłoszenie czy ofertę pracy.
Redakcja Masłów Info pragnie, aby wszyscy oglądający www.maslow.info.pl mogli znaleźć informacje, które są potrzebne. W związku z tym cały czas pracują nad rozwojem serwisu, na tyle na ile czas im pozwala. Grupa stale się powiększa poprzez dobór osób kreatywnych, odpowiedzialnych, dobrze pracujących w grupie, komunikatywnych.
Na początku lipca 2005 r. Masłów Info uruchomiło własną, niezależną telewizję internetową. Wtedy Masłów stał się pierwszą w Polsce gminą, mającą własną telewizję internetową. Była to nowość, która wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko internautów i mieszkańców gminy, ale również mediów w całej Polsce. W ramówce tv znalazły się programy informacyjne, publicystyczne, krajoznawcze, sportowe i rozrywkowe. Pomysł uruchomienia telewizji internetowej sprawił, że zaczęły interesować się nim media lokalne i ogólnopolskie.
Grupa współpracuje z Urzędem Gminy w Masłowie, z ośrodkiem kultury, z placówkami oświatowymi oraz oczywiście z internautami odwiedzającymi portal i oglądającymi telewizję internetową.
Pod koniec 2005 roku Masłów Info przeprowadził konkurs dla dzieci i młodzieży Pt. „Twój Masłów Marzeń”. Chodziło w nim o przedstawienie gminy Masłów w marzeniach i w przyszłości dowolną techniką. Redakcja sama pozyskała sponsorów i nagrodziła wszystkich uczestników.
Dziś, aby zapoznać się z ciągle aktualizowaną treścią całego portalu, potrzeba kilku a nawet kilkunastu godzin. Pozytywne opinie internautów na ich temat oraz stale rosnące statystyki odsłon portalu motywują do dalszej pracy.
Rok 2006 przyniósł jeszcze większe sukcesy grupie Masłów Info. Napisany przez Bogusława Krukowskiego projekt MŁODZIEŻ 2006 pt. „Z kamerą przez gminę w Internecie” otrzymał wsparcie ze środków Unii Europejskiej i stał się hitem sezonu wakacyjnego w mediach.
O młodzieży z Masłów Info pisano w Angorze, Słowie, Echu Dnia. Audycje na ich temat przeprowadziło Radio Kielce, TVP3 Kielce, Teleexpress.
Dzięki ówczesnemu wójtowi Włodzimierzowi Koronie, Masłów Info w sierpniu 2006 r. mogło się cieszyć własnym lokalem w Domu Ludowym w Woli Kopcowej.
We wrześniu 2006 r. Masłów Info było współrealizatorem ogólnopolskiego programu telewizyjnego dla młodzieży X-Wagon.
Obecnie w ramach portalu młodzież przygotowuje nowe programy telewizyjne, m.in. dla urlopowiczów „Polska na wakacje”, informacje – „Wydarzenie” (Flesz Masłowski), wiadomości sportowe z gminy, „Obiektyw” – ciekawe miejsca regionu, „Obserwacje” – relacje imprez kulturalno-oświatowych, „Rozmowa Masłów Info” – program publicystyczny, „MAXXX” – program rozrywkowy.
Pod koniec 2006 roku grupa Masłów Info otrzymała kolejną dotację w ramach programu Równać Szanse na napisany przez Bogusława Krukowskiego projekt „Dołącz do Masłów Info – netclub”.

foto2-th

Pod koniec czerwca 2007 r. grupa nieformalna Masłów Info przekształciła się w Stowarzyszenie Masłów Info, którego podstawowym celem jest: działanie na rzecz promocji i rozwoju obszaru Gminy Masłów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.
W okresie wrzesień-grudzień 2007 Masłów Info już jako stowarzyszenie wzięło udział w dwóch projektach. W ogólnopolskim prestiżowym konkursie organizowanym przez Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych w ramach projektu: Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych wspólnie z GOK i Urzędem Gminy Masłów. Projekt ten okazał się najlepszy w Polsce. Drugi projekt, który uzyskał wsparcie finansowe to „TV Masłów Info teraz nas znają i oglądają” w ramach Świętokrzyskiego Programu Odnowy Wsi.
W 2008 r. Masłów Info zostało nagrodzone przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego za propagowanie kultury i sportu za pomocą nowoczesnych technik informatycznych.
W marcu 2008 r. Masłów Info było promowane jako przykład młodzieżowej organizacji pozarządowej na wizycie studyjnej w Norwegii.
W ślad za Masłów Info w 2008 r. pojawiły się kolejne telewizje internetowe takie jak: telewizja Urzędu Miasta Kielce, telewizja Wojewódzkiego Domu Kultury czy telewizja Sejmiku Świętokrzyskiego.
W styczniu 2009 r. nasz redakcyjny kolega Michał Michta wziął udział w konkursie „Złote Pióro Marszałka” skierowanym do świętokrzyskich działaczy zajmujących się tematyką samorządową i okazało się, że otrzymał wyróżnienie za materiały prezentowane w telewizji Masłów Info.
W okresie styczeń-czerwiec 2009 r. Masłów Info brało udział w projekcie „Od przeszłości do przyszłości – nowe źródła umiejętności” z programu Kapitał Ludzki działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne, którego współautorem był prezes Masłów Info Bogusław Krukowski.
Okres 2007–2009 to również okres bardzo dobrej współpracy Masłów Info z innymi mediami regionalnymi i ogólnopolskimi. Dzięki umowom zawartym m.in. z największymi portalami, informacja z gminy Masłów bardzo szybko docierała do całej Polski i za granicę.
W marcu 2009 r. Masłów Info było promowane na konferencji city menadżerów w Stanach Zjednoczonych w stanie Oregon jako przykład oddolnej inicjatywy samorządowej.
W styczniu 2010 r. Bogusław Krukowski i Michał Michta otrzymali nagrodę Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego za 5–letnią promocję kultury na terenie województwa świętokrzyskiego, kraju i świata za pomocą nowoczesnych technik teleinformatycznych poprzez portal i TV internetową Masłów Info.
W sierpniu 2010 r. Masłów Info było promowane na konferencji city menadżerów w Stanach Zjednoczonych w stanie Washington jako kontynuacja oddolnej inicjatywy społecznej.
W lutym 2011 r. Masłów Info przeprowadziło się do nowego studia mieszczącego się w Domu Ludowym w Woli Kopcowej przy ul. Świętokrzyskiej 86.
Od końca kwietnia 2011 r. nowym prezesem stowarzyszenia został Michał Michta. To właśnie dzięki niemu powstał projekt: „Biznes? Lubię to!”. Projekt ten dostał prawie 20 tysięcy złotych unijnej dotacji. Pieniądze te w całości zostaną przeznaczone na innowacyjny projekt oparty na nowych technologiach skierowany do młodych osób w wieku od 15 do 19 lat z terenu gminy Masłów. O akcji, która będzie trwała co najmniej przez pół roku usłyszy cała Polska. Młodzież, która będzie tworzyć całkiem nowy portal, za darmo będzie mogła wziąć udział m.in. w wielu warsztatach i wyjazdach po kraju. W ramach projektu „Biznes? Lubię to!” młodzi ludzie wezmą udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych w ciekawej formie – zamiast nudnej teorii – praktyka, zabawa dźwiękiem i obrazem. W planach SA spotkania z dziennikarzami. Będą tez warsztaty techniczne, spotkania z doradcami i wyjazdy po kraju – integracyjno– szkoleniowy, szkoleniowo– studyjny, a także wyjazd od jednego z ministerstw w Warszawie. Uczestnicy projektu będą pracować przy tworzeniu zupełnie nowego, innowacyjnego, ogólnopolskiego portalu internetowego poświęconego zagadnieniom związanym z biznesem, ekonomią i przedsiębiorczością, który skierowany będzie wyłącznie do młodych ludzi. Treści będą redagowane w taki sposób, aby nie nudziły młodego odbiorcy, ale w przystępnej, ciekawej formie zainteresowały go tematyką rynku pracy, tworzenia miejsc pracy, zakładania firm czy zarabiania na turystyce. Powstanie młodzieżowa telewizja internetowa i internetowe radio. Wszystko pod okiem fachowców zarówno z branży związanej z funkcjonowaniem mediów jak i związanej z biznesem. Uczestnicy projektu odwiedzą tez z kamerą i mikrofonem kilka firm, wejdą tam, gdzie zwykli ludzie wstępu nie mają. Porozmawiają o tym jak działają przedsiębiorstwa i z jakimi problemami się borykają. Efekty będzie mógł zobaczyć każdy. Całość będzie promowana spotami reklamowymi w radiu i telewizji.
Pod koniec 2012 r. Stowarzyszenie Masłów Info otrzymało kolejną dotację na projekt młodzieżowy. Tym razem dostaliśmy grant z Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu „Równać Szanse”. Dzięki temu grupa gimnazjalistów i licealistów z gminy Masłów najpierw weźmie udział w warsztatach, a potem przy współpracy z redakcją Masłów Info i Radia Travel przygotuje audycje radiowe o tematyce turystycznej. Część programów radiowych młodzież z gminy Masłów poprowadzi z rynków wybranych miast.
Stowarzyszenie Masłów Info znalazło się wśród zaledwie sześciu organizacji z województwa świętokrzyskiego, którym komisja oceniająca wnioski w ramach programu „Równać Szanse” zdecydowała się przyznać dofinansowanie. Projekt, którego koordynatorem jest Stowarzyszenie Masłów Info, zatytułowany „Radio Travel – mikrofon należy do nas” realizowany będzie przez młodzież z gminy Masłów przy współpracy z redakcjami Masłów Info i Radia Travel. Całkowity budżet to prawie 14 tysięcy złotych.
Do udziału w projekcie będzie mogło się zgłosić około 15 osób w wieku 15 – 18 lat, które mieszkają na terenie gminy. Nie ma znaczenia do jakiej szkoły chodzą. Liczą się chęci do zdobywania nowych doświadczeń, a mile widziane jest także zainteresowanie pracą dziennikarzy, funkcjonowaniem radia i telewizji.
Uczestnicy projektu najpierw wezmą udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez osoby pracujące w radiu i telewizji. Spotkają się też z logopedą, który na co dzień szkoli zawodowych dziennikarzy, a uczestnikom projektu przekaże wskazówki dotyczące poprawnej dykcji. Młodzież z gminy Masłów odwiedzi również regionalne media, aby zobaczyć jak od kuchni wygląda praca dziennikarzy i prezenterów.
Następnie uczestnicy projektu rozpoczną przygotowanie własnych audycji o szeroko rozumianej tematyce turystycznej. Odwiedzą ciekawe miejsca, przeprowadza rozmowy z podróżnikami, przedstawicielami miejsc będących atrakcja turystyczną. Audycje te zostaną wyemitowane w Radiu Travel – pierwszym w Polsce radiu turystycznym. W ramach projektu przewidziane są tez dłuższe programy nadawane z mobilnego studia, które odwiedzi kilka wybranych miast. Programy z udziałem zaproszonych gości przygotują i poprowadzą uczestnicy projektu.
Wraz z kolejnymi sukcesami Masłów Info pojawiły się też kolejne problemy.

Masłów Info od początku było projektem niezależnym od samorządu i utrzymuje się tylko i wyłącznie z reklam, dotacji od sponsorów oraz własnych składek. Bardzo duże wyniki oglądalności zmuszały nas do inwestowania coraz większych środków w nowy sprzęt, do tego dochodziły wyższe koszty eksploatacyjne, opłaty administracyjne i księgowe, a na koniec jeszcze opłaty za lokal, które narzuciły na nas ówczesne władze. Rosła też niechęć władz w stosunku do treści zamieszczanych w Masłów Info, wywieranie nacisków oraz podejrzenia o stronniczość. Ta sytuacja zaczęła się negatywnie odbijać na całym zespole. Coraz trudniej było pozyskać nowe osoby do współpracy społecznej, drzwi do młodzieży zaczęły zamykać nam placówki oświatowe biorąc pod uwagę stanowisko wójta. W połowie 2014 r. portal zawiesił działalność do czasu rozstrzygnięć wyborów samorządowych z nadzieją na lepszą przyszłość, która tak naprawdę stała się tylko pustą obietnicą. Stowarzyszenie Masłów Info zawiesiło swoją działalność, a zarządzanie portalem od stycznia 2016 r. przejęło Stowarzyszenie Nowoczesna Gmina.